W Gdańsku pojawił się pomysł na wyodrębnienie nowej dzielnicy o nazwie Zabornia, co zainicjowało grupę mieszkańców oraz radnych z Ujeściska-Łostowic. Argumentują oni, że lokalni mieszkańcy nie identyfikują się z obecną dzielnicą oraz odczuwają brak zainteresowania ze strony ustalających lokalne inwestycje. Rada Miasta Gdańska podjęła już temat tego wniosku, a dalsze kroki mogą oznaczać, że sprawa będzie przedmiotem szerszej konsultacji społecznej.
W maju br. Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice przyjęła uchwałę dotycząca wydzielenia nowego obszaru, co zainicjowała grupa 11 radnych. Wnikliwie podchodzi się obecnie do tematu, zwłaszcza po zakończeniu kadencji dotychczasowych rad dzielnic. Spotkania pomiędzy radnymi Ujeściska-Łostowic a Radą Miasta Gdańska mają na celu wypracowanie stanowiska dotyczącego przyszłości Zaborni, a także zebranie opinii mieszkańców tej części Gdańska.
Radny Paweł Czoska, reprezentujący Ujeścisko-Łostowice, podkreśla konieczność utworzenia nowej dzielnicy z powodów identyfikacyjnych i pragmatycznych. W jego opinii mieszkańcy Zaborni nie czują przynależności do aktualnego obszaru, a także dostrzegają niewielką aktywność w realizacji projektów, które byłyby przeznaczone dla tej części Gdańska. Szacuje się, że w przyszłej dzielnicy mogłoby zamieszkiwać około 6 tysięcy osób, co czyni ją znaczącą jednostką administracyjną.
Zarząd Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, reprezentowany przez przewodniczącego Piotra Lachowskiego, popiera inicjatywę mieszkańców, jednocześnie wskazując na potrzebę przeprowadzenia konsultacji społecznych. Te mają na celu wyjaśnienie intencji mieszkańców oraz ich preferencji dotyczących przynależności do nowej dzielnicy. W grudniu planowane jest spotkanie, które przybliży temat dalszych działań oraz ustali szczegóły dotyczące przeprowadzenia konsultacji.
Jednak temat powstania nowej dzielnicy budzi także kontrowersje wśród lokalnych samorządowców. Pojawiają się obawy, że utworzenie Zaborni mogłoby stanowić precedens do wyodrębnienia innych dzielnic, co może skomplikować administracyjne zarządzanie Gdańskiem. Radny Karol Ważny zaznacza, że najważniejsze są opinie mieszkańców, które mogą się różnić od zamierzeń dzielnicowych radnych. Wszyscy zainteresowani przyszłością Gdańska będą śledzić rozwój sytuacji i dalsze kroki w tej sprawie.
Źródło: Urząd Miasta Gdańsk
Oceń: Możliwość utworzenia 36. dzielnicy w Gdańsku – mieszkańcy Ujeściska-Łostowic mają swoje propozycje
Zobacz Także