W europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia Medalu Wdzięczności dla 19 Węgrów, którzy wspierali Polaków w czasach komunizmu. Upamiętnienie miało miejsce 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, co miało dodatkowe znaczenie symboliczne. Uroczystość zgromadziła licznych gości, w tym konsulów oraz przedstawicieli polskiej opozycji antykomunistycznej. Medal ten jest dowodem uznania dla obcokrajowców za ich wkład w walkę o wolność i prawa człowieka.
Uroczystość wyróżnienia osób, które w przeszłości wspierały solidarnościowe działania w Polsce, odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Dyrektor instytucji, Basil Kerski, podkreślił znaczenie zarówno dnia, jak i miejsca, wskazując na historyczne konotacje związane z wydarzeniami, które miały miejsce w 1948 roku w Paryżu. Wspomniał także o bliskich relacjach pomiędzy Polakami a Węgrami, które zacieśniały się w obliczu wspólnych wyzwań.
Ponad jedna trzecia odznaczonych tego dnia laureatów została uhonorowana pośmiertnie, w imieniu zmarłych odebrali je ich bliscy. Pośród odznaczonych znaleźli się zarówno intelektualiści, jak i organizatorzy pomocy dla polskich dzieci w trudnej sytuacji po wprowadzeniu stanu wojennego. Uroczystość miała na celu nie tylko oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność, ale także przypomnieć o solidarności międzynarodowej, która nie zna granic, nawet w obliczu przeszłych tragedii.
Do tej pory, Medal Wdzięczności został przyznany 736 osobom z różnych krajów, w tym 71 pośmiertnie. Wyróżnienie to przyznawane jest obcokrajowcom, którzy w sposób moralny, polityczny i materialny wspierali Polskę w trudnych czasach. Celem tego wyróżnienia jest nie tylko uznanie zasług z przeszłości, ale również wzmocnienie idei, które przyświecają ruchowi Solidarności w dzisiejszych czasach.
Źródło: Urząd Miasta Gdańsk
Oceń: Medal Wdzięczności dla Węgierskich Przyjaciół Solidarności
Zobacz Także