W dniach od 5 do 18 grudnia w Gdańsku odbywać się będą uroczystości rocznicowe, upamiętniające najtragiczniejsze wydarzenia w powojennej historii Polski – Grudzień ’70 oraz Grudzień ’81. Obchody te mają na celu przypomnienie o ofiarach protestów oraz o walce o prawa człowieka i demokrację. W programie przewidziano szereg wydarzeń, w tym konferencję naukową, gala wręczenia Medalu Wdzięczności oraz symboliczne upamiętnienia w miejscach historycznych. Całość obchodów zwieńczy ceremonia 18 grudnia, podczas której przypomniane zostaną dramatyczne wydarzenia sprzed lat.
Grudzień 1970 roku był szczególnie krwawy w Gdańsku. W obronie przed podwyżkami cen żywności oraz brakiem gotowości rządzących do dialogu z obywatelami, mieszkańcy wyszli na ulice. Na mocy decyzji komunistycznej władzy, uzbrojone jednostki strzelały do protestujących, co doprowadziło do śmierci 45 osób oraz licznych rannych. Tak tragiczne wydarzenia wpisały się w zbiorową pamięć Gdańska i Polski, a kolejne rocznice stanowią okazję do refleksji nad ceną wolności.
Rok 1981 przyniósł nowe tragiczne wydarzenia, gdy władza, pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadziła stan wojenny. W nocy z 12 na 13 grudnia, wiele osób zatrzymano, a Solidarność została zdelegalizowana, co wprowadzało do życia społeczeństwa represyjny reżim. W ramach obchodów rocznicowych organizowane są spacery po wystawie stałej oraz koncerty, które mają na celu przypomnienie o tych, którzy walczyli o lepszą przyszłość i prawa człowieka. W programie znajdują się także warsztaty i wystawy przybliżające historię i znaczenie tych tragicznych wydarzeń.
Źródło: Urząd Miasta Gdańsk
Oceń: Gdańsk Pamięta: Obchody Grudnia ’70 i ’81 w Gdańsku
Zobacz Także