Olimp (Gdańsk)


W sercu Gdańska, w dzielnicy Wrzeszcz Górny, znajduje się imponujący budynek mieszkalny znany jako Olimp. Ten wyjątkowy wysokościowiec, oddany do użytku w dniu 31 grudnia 1969 roku, z dumą wznosi się na 55 metrów i dysponuje aż 17 kondygnacjami. Jest to nie tylko jeden z najwyższych budynków w Gdańsku, ale także najstarszy w tej kategorii.

Olimp jest otoczony przez wiele istotnych punktów, które wzbogacają ofertę tej okolicy. Wśród najbliższych sąsiadów wieżowca znajduje się Centrum Handlowe Manhattan, które przyciąga mieszkańców swoim bogatym asortymentem sklepów oraz usług, a także supermarket Biedronka, stanowiący wygodne miejsce na codzienne zakupy.

Warto zaznaczyć, że w otoczeniu tej architektonicznej ikony można również znaleźć nowe inwestycje, w tym wieżowce mieszkalne Quattro Towers, co czyni tę lokalizację dynamicznie rozwijającym się obszarem. Olimp nie tylko wpisuje się w krajobraz Gdańska, ale także stanowi istotny element jego urbanistycznej historii.

Historia

W 1961 roku, z inicjatywy architektów Romualda Kokoszko oraz Stanisława Michela, powstał niezwykły budynek, którego styl modernistyczny miał odzwierciedlać osiągnięcia współczesnej, zachodniej architektury. Budowa tego imponującego obiektu rozpoczęła się w 1966 roku, jednak nie obyło się bez problemów, które napotkali mieszkańcy dzielnicy. Proszę sobie wyobrazić, że na Alei Grunwaldzkiej pojawiały się korki uliczne, jakich wcześniej nie znano.

Po trzech latach intensywnych prac, 31 grudnia 1969 roku, siedemnastokondygnacyjny wieżowiec został oddany do użytku. W momencie ukończenia, budynek ten zajmował drugie miejsce na liście najwyższych obiektów w Gdańsku, ustępując jedynie powstającemu w tym samym czasie Zieleniakowi. Do 2011 roku, Olimp górował nad Wrzeszczem, stając się jednym z nowoczesnych symboli tej dzielnicy.

W okresie PRL wieżowiec zyskał popularność pod nieformalną nazwą „dolarowiec”. To miano nawiązywało do faktu, że zakup mieszkań w tym miejscu możliwy był jedynie za tzw. „twardą walutę”, którą najczęściej stanowił dolar amerykański. Na skutek restrykcji dotyczących obcej waluty, zakup lokalu mieszkalnego stawał się możliwy głównie dla marynarzy oraz ich rodzin, które dysponowały zagraniczną walutą.

Sam budynek nosi nazwę Olimp, co pochodzi od kawiarni znajdującej się na ostatnim piętrze. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje restauracja, z której rozciąga się zachwycający widok na panoramę Wrzeszcza.

Przypisy

  1. Dorota Karaś: Dolarowiec we Wrzeszczu kończy 50 lat. Mieszkańcy przygotowują niespodziankę. 31.12.2019 r. [dostęp 01.01.2020 r.]
  2. Dolarowiec. trojmiasto.wyborcza.pl.
  3. Sprawdź, gdzie w Gdańsku staną drapacze chmur. mojradny.pl.
  4. a b c Gedanopedia OLIMP (Dolarowiec)
  5. a b Najwyższy budynek w Gdańsku z kamieniem węgielnym

Pozostałe obiekty w kategorii "Wieżowce":

Olivia Star | Organika Trade | Zieleniak | Neptun (wieżowiec) | Tarasy Bałtyku

Oceń: Olimp (Gdańsk)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:21