W obliczu zimowych temperatur gdańska policja zwraca uwagę na problem osób zagrożonych wychłodzeniem. W szczególności bezdomni, seniorzy oraz osoby nietrzeźwe narażeni są na utratę zdrowia, a nawet życia w tych trudnych warunkach. Funkcjonariusze intensyfikują działania prewencyjne, monitorując miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Każdy mieszkaniec Gdańska może włączyć się w pomoc, informując odpowiednie służby o osobach w potrzebie.
W mieście prowadzone są codzienne patrole, które mają na celu identyfikację osób narażonych na wychłodzenie. Policja, we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, sprawdza pustostany, dworce kolejowe oraz inne miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia. Tego rodzaju infrastruktura sprzyja gromadzeniu się osób w trudnej sytuacji życiowej, dlatego istotne jest, aby mieszkańcy nie pozostawali obojętni i zgłaszali sytuacje wymagające interwencji.
Jest to również czas, kiedy szczególnie ważna jest umiejętność reagowania na sytuacje zagrożenia. Gdy w okolicy zauważone zostaną osoby śpiące w niebezpiecznych miejscach, takich jak ławki, klatki schodowe czy piwnice, warto sprawdzić, czy potrzebują one pomocy. Policja przypomina, że w przypadku zauważenia nieprzytomnej osoby, należy niezwłocznie skontaktować się z numerami alarmowymi, co może uratować życie. Każdy mieszkaniec ma obowiązek informować odpowiednie służby o miejscach, które nie nadają się do noclegu.
Podobnie, w celu zgłaszania przypadków bezdomności, mieszkańcy Gdańska mogą kontaktować się z Wydziałem Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR, Strażą Miejską oraz Policją. Dodatkowo nowoczesnym narzędziem wspierającym te działania jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która umożliwia szybkie i anonimowe zgłaszanie potrzebujących. Używając tej aplikacji, można efektywnie informować policję o osobach, które wymagają wsparcia.
Źródło: Policja Gdańsk
Oceń: Apel o pomoc dla osób narażonych na wychłodzenie w Gdańsku
Zobacz Także