W Letnicy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Antoniemu Michnie, zasłużonemu dyrektorowi przedwojennej szkoły oraz działaczowi polskiej społeczności. Wydarzenie miało miejsce na budynku Domu Otwartego, gdzie Michna pracował jako nauczyciel. Tablica jest hołdem dla jego pracy społecznej oraz tragicznego losu, który poniósł w czasie II wojny światowej.
Na ceremonii, która miała miejsce 27 kwietnia, obecni byli przedstawiciele lokalnych instytucji, w tym dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska oraz duchowni z Gdańska. Wzniesiona tablica jest owocem inicjatywy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Anny i Joachima, którą zainicjował sam Michna. Obiekt, w którym odsłonięto tablicę, odgrywa historyczną rolę w życiu lokalnej społeczności, będąc nekropolią jego działalności edukacyjnej.
Antoni Michna był nie tylko liderem szkolnictwa, ale także aktywnym działaczem na rzecz polskości w Gdańsku. Pracował w środowiskach edukacyjnych, społecznych oraz religijnych, istotnie wpływając na życie lokalnej Polonii w trudnych czasach Wolnego Miasta Gdańska. Jego działalność przyczyniła się do budowy kościoła,wzmocnienia polskiej oświaty oraz integracji społeczności. Michna zginął w obozie Stutthof, gdzie trafił z powodu swojej działalności. Tablica jego pamięci jest częścią większego projektu, mającego na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń związanych z Gdańskiem.
Źródło: Urząd Miasta Gdańsk
Oceń: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Antoniego Michnę w Letnicy
Zobacz Także